Kandydatką na Prezydenta Katowic jednogłośnie decyzją Rady Politycznej Śląskiej Partii Regionalnej została dr Ilona Kanclerz

Mówi o sobie…

Urodziłam się 4 kwietnia 1969 roku na Nikiszowcu w Katowicach. Tu się wychowałam, uczyłam i tu właśnie ukształtowała się moja wizja i potrzeba pozytywnych zmian w mieście i regionie.

Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, a także Uniwersytetu Śląskiego. Kolejno na tych uczelniach ukończyłam studia z komunikacji społecznej, dziennikarstwa oraz historii sztuki. Studia doktoranckie ukończyłam na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Grafiki gdzie uzyskałam tytuł doktora w dziedzinie sztuki piękne. Tematem i miejscem realizacji badania i działania twórczego były Katowice. Byłam słuchaczką Śląskiej Akademii Genderowej, uczestniczyłam w Programie Siła Polityczna Kobiet oraz Szkole Banku Światowego dla Liderek Społecznych. Jestem trenerką Klubów Pracy. Ponadto współtworzyłam interpelację w sprawie spółdzielni socjalnych.

Prace dydaktyczne realizowałam poprzez wykłady m.in na Uniwersytecie Śląskim, Wyższej Szkole Technicznej (gdzie otrzymałam nagrodę indywidualną Rektora) i Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od 1998 prowadzę serię referatów autorskich oraz szkoleń w kraju i za granicą z zakresu ekonomii, kultury i sztuki.

Działania artystyczne opieram na odnajdywaniu nowej symboliki oraz dekodowaniu dotychczasowych kontekstów zarówno w sferze społecznej jak i sztuki. Praca twórcza to efekty poszukiwań związanych z identyfikacją wizualną regionu śląskiego. Intermedialne realizacje zawierają się w obszarach video, grafika, instalacja, performance, foto-grafiki oraz ubiór nowoczesny inspirowany tradycyjnym strojem. Promuję śląską kulturę i sztukę poprzez organizację oraz uczestnictwo w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych. Wspieram wartości związane z tożsamością kulturową regionu m.in poprzez prezentacje i pokazy. Twórczość prezentowałam na wystawach m.in na Festiwalu Polskiej Sztuki Współczesnej w Berlinie, pokazach Düsseldorf Igedo oraz w litewskich Solecznikach, a w kraju także w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku oraz Katowicach.

Praca społeczna to: od 1999 opieka nad pierwszymi realizacjami młodych artystów Ogólnopolskiej Wystawy Debiutantów Mody „Future” w Poznaniu. Za co uhonorowana zostałam w 2005 statuetką dla Kobiety Sukcesu za promocję kultury, sztuki i wieloletnią pomoc młodzieży, a w 2014 statuetką Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wymienić należy także: Srebrna Pętelka Poznań 1995,1996; Brązowy Listek Figowy Katowice 1996 oraz Złoty 1997; Złoty Guzik Fahrenheita Gdańsk 1996; Złota Róża Łódz 1997; Złoty Wieszak TVP Lublin 2001; Złoty Laur Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach 2014; Srebrny Medal Ministerstwa Gospodarki 2015; Złota Pętelka 2016 Poznań. Reprezentuję Region Śląski w wydarzeniach, festiwalach, kongresach, konferencjach oraz panelach w kraju i za granicą. W plebiscytach Dziennika Zachodniego uznano mnie za jedną z najbardziej wpływowych kobiet regionu śląskiego.

Moja działalność to także akcje i projekty takie jak: „Świat w oczach dziecka” w ramach akcji „Kierowca Bezpieczny” w Olsztynie i w Katowicach wraz z Domem Aniołów Stróżów; Ambasada Śląska z udziałem zagranicznych artystów; Modny Śląsk od 2012; Gala Kobiety Sukcesu od 1999 a w Katowicach od 2014; gale Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Europejskiego Kongresu Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw i oczywiście zainicjowanie nurtu moda na…Śląsk. Od dwóch lat pracuję społecznie w Radzie JP Katowic.

Hasło kampanii wyborczej ŚPR w Katowicach to:

TAK ! KATOWICE

Liderami okręgów i jednocześnie jedynkami zostali:

Okręg nr 1: Aleksander Uszok

Okręg nr 2: Grzegorz Augustyn

Okręg nr 3: Ilona Kanclerz

Okręg nr 4: Piotr Snaczke

Okręg nr 5: Marek Nowara

 

Kandydatka na Prezydenta przedstawiła zarys programu zawarty w:

WIZJI PREZYDENTURY

Będzie to prezydentura otwarta na wszystkie środowiska, słuchająca Rad Społecznych, dobro miasta przedkładająca nad swój interes, z szacunkiem dla historii i odważna w projektowaniu przyszłości, opiekuńcza dla potrzebujących, śmiało i odpowiedzialnie podejmująca trudne decyzje. Prezydentura z wizją, która odwróci trend wyludniania miasta, przeprowadzi reformy w zarządzaniu administracją i budżetem, sprawi że jakość życia się polepszy, koszty utrzymania będą mniejsze a mieszkańcy będą mogli być dumni z naszych Katowic.

 

Zadania do realizacji zawiera

 

MAŁA KARTA

zbiór priorytetów wskazanych przez Rady Dzielnic oraz mieszkańców poszczególnych dzielnic m.in Centrum.

MARIACKA DO POPRAWY

Ulica Mariacka jest soczewką, która ukazuje kłopoty Centrum. Przede wszystkim poprawimy tam bezpieczeństwo m.in. poprzez utworzenie małego komisariatu policji. Zadbamy także o czystość – ulica będzie częściej sprzątana, a elewacje zostaną oczyszczone. Będziemy również skuteczniej walczyć z wandalami. Zlikwidujemy pustostany, poprzez dostosowanie stawek czynszowych do możliwości potencjalnych wynajmujących m.in. na działalność gospodarczą. Ulica będzie także miała swojego administratora, który zadba także o promocję i informację.

 

PARK KULTUROWY W CENTRUM

W centrum miasta zamierzamy utworzyć park kulturowy (na podstawie Ustawy o zabytkach i ochronie nad zabytkami). Pozwoli to na ujednolicenie wyglądu reklam, szyldów, ogródków, parasoli, przystanków czy chociażby śmietników. Da także miastu kontrolę nad nowymi inwestycjami. W strategicznych miejscach, takich jak dworzec PKP czy rynek, zamierzamy postawić tablice informacyjne z mapą miast i metropolii, co znacznie ułatwi poruszanie się po mieście osobom przyjezdnym (część kosztów takiej inwestycji może ponieść metropolia). Na przystankach i w pociągach umieścimy schematy komunikacji miejskiej i połączeń kolejowych, oparte na typie mapy londyńskiego metra, używanej od ok. stu lat i uznawanej za ikonę designu (część kosztów takiej inwestycji może ponieść metropolia i Koleje Śląskie).

 

DUŻA KARTA

to m.in. programy i postulaty wypracowane w konsultacjach z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz wybrane na podstawie analizy wniosków do Budżetu Obywatelskiego

 

KATOWICE MIEJSCE URODZENIA

Stworzymy system zachęt i bonusów dla rodziców (m.in. poprzez zapewnienie miejsc w żłobku i przedszkolu) oraz dla zdolnych studentów i artystów.

 

KATOWICE NAJLEPSZA INWESTYCJA

Stworzymy system zachęt dla małej przedsiębiorczości, lokalnych firm rodzinnych, małych firm rzemieślniczych oraz dla tych, którzy zdecydują się płacić u nas podatki (m.in. preferencyjne stawki czynszowe, niższe podatki, niższe opłaty za wodę czy wywóz śmieci). Zamierzamy otworzyć miasto na inwestycje  podnoszące jakość życia i tworzące nowe miejsca pracy. Stworzymy jasną ścieżkę kariery dla pracowników miejskich instytucji i zapewnimy im odpowiednie zarobki.

CUGIEM DO CENTRUM

Postawimy na rozwój transportu kolejowego w południowych dzielnicach poprzez współdziałania miasta z Kolejami Śląskimi, PKP i Urzędem Marszałkowskim. Będziemy wspierać rozbudowę torów na trasie Ligota – Podlesie (budowa centrum przesiadkowego w Podlesiu), rewitalizację trasy przez Kostuchnę – Murcki – Ochojec (platformy peronowe i uruchomienie szynobusów do szybkiego transportu lokalnego) oraz rewitalizacja trasy Chorzów Batory – Ligota (platformy przystankowe Kokociniec, Euro Centrum).

11 września zapraszamy na Konferencję prezentującą pełny program.