Nasz program

Śląska Partia Regionalna założona została przez społeczników i samorządowców z różnych śląskich środowisk, którzy połączyli siły w celu stworzenia regionalnej alternatywy dla partii warszawskich. Nie musimy uzgadniać naszej polityki z partyjnymi władzami w stolicy, samorząd nie jest dla nas trampoliną do kariery w Warszawie. Znamy nasz region i jego mieszkańców. Mamy konkretne propozycje i determinację, by je realizować. Nasz program opiera się na sześciu filarach.

Język sukcesu

Zapewnimy naszym dzieciom lepszy start, w ciągu dziesięciu lat tworząc na Śląsku najlepszą ofertę edukacyjną w Polsce. Wprowadzimy do podstawówek dodatkową lekcję angielskiego tygodniowo, zapewnimy naukę w klasach nie większych niż 24 uczniów, uwolnimy dzieci z pierwszych klas podstawówek od ciężaru tornistrów, wydłużając pracę świetlic, w których będą mogły odrobić zadania.

Śródmieście+

Zamiast budowy osiedli na peryferiach zagospodarujemy pustostany w centrach miast, zapewnimy mieszkańcom śródmieść więcej zieleni.

Prosto do celu

Stawiamy na transport publiczny. Wprowadzimy jeden bilet na koleje, autobusy i inne środki transportu w metropolii oraz w aglomeracji rybnickiej. Przywrócimy połączenia na zlikwidowanych liniach kolejowych.

Wygrany los

Wprowadzimy dla nich również bon na kulturę, umożliwiający nieodpłatne korzystanie z oferty samorządowych instytucji kultury.

Nakręceni na Śląsk

W oparciu o przygotowane z naszej inicjatywy plany zbudujemy kręgosłup sieci tras rowerowych z wykorzystaniem śladów po zdemontowanej kolei wąskotorowej i piaskowej. Będzie to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

Siła tożsamości

Uruchomimy program wsparcia kultury śląskiej, z którego sfinansowana zostanie m.in. kodyfikacja śląskiego. Wprowadzimy do szkół edukację regionalną.

Materiał wyborczy sfinansowany przez Komitet Wyborczy Śląskiej Partii Regionalnej