Po 181 dniach od złożenia wniosku do Sądu Okręgowego w Warszawie Śląska Partia Regionalna została wpisana do ewidencji partii politycznych. To jedno z najdłużej trwających postępowań w sprawie  rejestracji partii w historii III Rzeczpospolitej.

Wniosek o rejestrację ŚPR został wysłany 13 października 2017 roku, dołączono do niego 1300 podpisów osób popierających zgłosznie partii, choć ustawa wymaga tylko 1000 podpisów. Pod koniec stycznia 2018 roku sąd zobowiązał wnioskodawców o złożenie dodatkowej listy podpisów, które zostały wysłane miesiąc później. Warszawski sąd poztywnie zweryfikował losowo wybrane 200 podpisów i 12 kwietnia 2018 roku postanowił wpisać Śląską Partię Regionalną do ewidencji partii politycznych.

Ruszyła rejestracja członków

Rejestracja Śląskiej Partii Regionalnej otwarła możliwość aktywnego włączenia się mieszkańców regionu w budowę nowej formacji. W czwartek, 10 maja,  o godz. 12.00 uruchomiona została elektroniczna rejestracja członków. Wystarczy wejść na stronę partiaslaska.pl/dolacz i wypełnić deklarację członkowską. – Od kilku miesięcy zgłaszają się do nas osoby, chcące zapisać się do ŚPR. Większość z nich do tej pory nie była związana z polityką. Wreszcie będą mogły włączyć się w projekt polityczny, na który mieszkańcy Śląska czekają od lat – mówi Henryk Mercik, lider regionalistów.

Młoda partia już z sukcesami

Długie dni oczekiwania na rejestrację Śląskiej Partii Regionalnej nie zostały jednak zmarnowane. To my jako pierwsza i jedyna siła polityczna w regionie merytorycznie odnieśliśmy się do rządowego „Programu dla Śląska”. Przygotowaliśmy szereg propozycji programowych, m.in. 3×1% VAT dla samorządów, program Śródmieście+, projekt regionalnego systemu gospodarki odpadami, nowe rozwiązania w systemie edukacji czy projekt kolei aglomeracyjnej. Nasze działania odnoszą skutek – w ostatnich dniach, dzięki zaangażowaniu lidera ŚPR Henryka Mercika, udało się doprowadzić do włączenie dworca PKP w Chorzowie Batorym w sieć dalekobieżnych połączeń kolejowych. Spotykamy się również z mieszkańcami Śląska (m.in. w Katowicach, Rybniku, Tarnowskich Górach czy Rudzie Śląskiej). Zorganizowaliśmy także konwencję programową, która wzbudziła ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu – widownia Teatru Śląskiego w Katowicach wypełniona była do ostatniego miejsca.

Rejestracja Śląskiej Partii Regionalnej to początek kolejnego etapu naszej działalności. Zapraszamy do wspólnego działania wszystkich mieszkańców regionu.