W jedności siła, tylko we wspólnym działaniu możemy osiągnąć sukces – taki był główny wątek w dyskusji podczas kolejnego spotkania z cyklu „Czego oczekujesz od Śląskiej Partii Regionalnej?”, które odbyło się 22 lutego 2018 r. w Rybniku.

Spotkanie prowadziła Ilona Kanclerz, jedna z liderek Śląskiej Partii Regionalnej. Jako pierwszy głos zabrał Janusz Wita, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, który podkreślił, że tworzona formacja, będzie mogła sprawnie odpowiadać na oczekiwania i potrzeby mieszkańców Śląska. Tworzymy Śląską Partię Regionalną z trzech powodów – dodał Marek Polok, lider Ruchu Autonomii Śląska w Rybniku – „Po pierwsze – bo możemy ją powołać, skoro żyjemy w państwie demokratycznym. Po drugie – chcemy działać dla Śląska, chcemy się zjednoczyć. Po trzecie – musimy, bo za 20 lat będzie za późno”. Henryk Mercik, wicemarszałek województwa śląskiego i jeden z liderów ŚPR zwrócił uwagę, że samorządność jest tą wartością, która jest bardzo bliska mieszkańcom naszego regionu – „Żyjemy w czasach, kiedy samorządność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego powstanie ŚPR, broniącej idei samorządności, jest niezwykle istotne. Całe państwo nie będzie się rozwijać bez dobrego samorządu, jako ŚPR będziemy się domagać poszerzenia jego uprawnień. Mamy doświadczenie w budowaniu samorządu”. Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika, podkreślił, że „na poziomie regionalnym potrzebna jest silna zjednoczona formacja, bez szukania różnic między nami.”

Śląska Partia Regionalna jest organizacją polityczną skupiającą różne śląskie środowiska. Tworzy program dla Śląska, słuchając jego mieszkańców – ich głos, sugestie i oczekiwania są dla ŚPR niezwykle ważne. Spotkania z cyklu „Czego oczekujesz od Śląskiej Partii Regionalnej?” będą się odbywać w kolejnych miastach, najbliższe m.in. w Wiśle.