Śląska Partia Regionalna apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ordynacji wyborczej do parlamentu europejskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej zgodnie z oczekiwaniem znaczącej części opinii publicznej zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego, wprowadzającą zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania ugruntowałyby przewagę największych ugrupowań, praktycznie eliminując konkurencję w postaci mniejszych partii. Prezydent Andrzej Duda wskazał, że w takiej sytuacji “ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE”.

Problem, o którym prezydent RP wspomniał jako o konsekwencji ewentualnej nowelizacji ustawy, jest faktem od pierwszych wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w Polsce. Władze RP wprowadziły bowiem najwyższy z dopuszczalnych w świetle unijnych regulacji próg, wynoszący 5%. Tymczasem w aż trzynastu spośród państw członkowskich w ogóle nie stosuje się progu. Należą do nich Niemcy, gdzie przed kilku laty Trybunał Konstytucyjny nakazał jego zniesienie, co umożliwiło uzyskanie mandatów mniejszym ugrupowaniom i tym samym stworzenie pełniejszej reprezentacji politycznej, a także Hiszpania i niewielkie Słowenia, Estonia, Dania czy Holandia.

Organizacja wyborów do PE w oparciu o ordynację preferującą największe partie powoduje, że Polska należy do państw, w których poważny procent głosujących pozostaje bez reprezentantów. Prezydent Andrzej Duda, uzasadniając swe weto powiedział: “ludzie powinni mieć w Polsce jak najwięcej do powiedzenia i to oni powinni w jak najbardziej demokratyczny sposób decydować o naszym życiu politycznym i o tym jak jest kształtowany także ustrój Rzeczpospolitej oraz oczywiście reprezentacja parlamentarna w wyborach parlamentarnych czy do PE”. Jesteśmy przekonani, że z tego samego powodu Prezydent RP powinien skorzystać z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej w celu całkowitego zniesienia progu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z takim apelem zwracamy się do głowy państwa.

Za Śląską Partię Regionalną
– Henryk Mercik
Przewodniczący Rady Politycznej ŚPR

ordynacja-do-parlamentu-europejskiego-2

Im wyższy próg wyborczy, tym więcej obywateli nie ma swojego reprezentanta w parlamencie europejskim.

Im więcej okręgów wyborczych, tym więcej obywateli nie ma swojego reprezentanta w parlamencie europejskim.
Państwo UEPróg wyborczy
SKSłowacja5%
CZCzechy5%
HRChorwacja5%
FRFrancja5%
PLPolska5%
LVŁotwa5%
RORumunia5%
LTLitwa5%
HUWęgry5%
ATAustria4%
ITWłochy4%
SESzwecja4%
GRGrecja3%
CYCypr1,8%
SISłowenia0%
LULuksemburg0%
IEIrlandia0%
BGBułgaria0%
EEEstonia0%
PTPortugalia0%
BEBelgia0%
ESHiszpania0%
FIFinlandia0%
NLHolandia0%
GBWielka Brytania0%
DKDania0%
DENiemcy0%
MTMalta0%
Państwa UE, które stosują okręgi wyborcze
IEIrlandia
BEBelgia
IWłochy
PLPolska