7 grudnia – rocznica śmierci Józefa Kożdonia

7.12.1949 zmarł Józef Kożdoń – polityk śląski, założyciel i przywódca Śląskiej Partii Ludowej oraz współzałożyciel i sekretarz generalny Związku Ślązaków na Śląsku Cieszyńskim, zwolennik autonomii i niepodległości Śląska, ideolog narodu śląskiego. Działacz społeczny i samorządowy, poseł Śląskiego Sejmu Krajowego w Opawie, ekspert delegacji czechosłowackiej na konferencji wersalskiej, członek śląskiej Krajowej Komisji Administracyjnej w Opawie, burmistrz Czeskiego Cieszyna w latach 1923–1938, założyciel i prezes Śląskiego Banku Ludowego.

Uważany za jednego z pierwszych polityków, którzy potrafili zbudować ruch narodowościowo-niepodległościowy wokół narodowości śląskiej, “Ślązakowcy” bardzo silnie podkreślali swoje przywiązanie do regionu. Józef Kożdoń bez wątpienia należał do wybitniejszych postaci Śląska przełomu XIX i XX w., a w niektórych opracowaniach określany jest mianem najwybitniejszego śląskiego patrioty. Kożdoń wraz z żoną chciał uciec na zachód przed Armią Czerwoną jednak postanowił pozostać na Śląsku Cieszyńskim. Na żądanie policji napisał podanie o rehabilitację, do którego dołączył listę ok. 300 osób, którym pomógł w czasach nazistowskiego terroru, na końcu podania zapytał „czym mógł więcej uczynić i kto więcej uczynił?”.

“Niemcem nie jestem, wszakże nie jestem też i być nie chcę Polakiem” – to jego najsłynniejszy cytat. Niezależnie od poglądów, jest to postać wyjątkowa w historii Śląska dlatego też nasi działacze uczcili jego pamięć składając kwiaty i znicze na jego grobie w Opawie za co serdecznie im dziękujemy.

7 grudnia – rocznica śmierci Józefa Kożdonia
Przewiń na górę